آشنایی با انواع بافت سیم بکسل

توسط

آشنایی با انواع بافت سیم بکسل

با یادآوری کلمه سیم بکسل اکثر افراد به یاد ماشین و اتومبیل‌هایی که به دلایل مختلفی ناشی از بردیدن تسمه، خرابی، تصادف و… در وسط جاده گرفتار شده‌اند می‌افتند. این تصور کاملا درست است اما باید بدانیم که کارایی سیم بکسل تنها به این نقطه محدود نمی‌شود بلکه از این ابزار کار آمد در زمینه‌های مختلفی مانند صنایع پتروشیمی، سد سازی، ساختمان سازی، معادن مختلف و… استفاده می‌شود. سیم بکسل‌ها با توجه به کاربردشان در محیط‌های مختلف از فرمول‌های منحصر به فردی جهت سازگاری با محیط مربوطه ساخته می‌شود. از این رو ما در این مقاله می‌خواهیم به معرفی انواع بافت سیم بکسل که مهم‌ترین دلیل تخصیص انواع سیم بکسل‌ها از هم می‌شود را برای شما به طور کامل شرح دهیم.

نگاهی بر تاریخچه سیم بکسل

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سیم بکسل را چه کسی و چه گونه ابداع کرد !!

در دهه‌های گذشته که سیم بکسل هنوزاختراع نشده بود افراد در معادن مختلف از انوع طناب‌ها برای کار خود در معدن استفاده می‌کردند اما به دلیل رطوبت بالایی که در فضای معدن وجود داشت و همچنین برخورد طناب‌ها با دیواره‌ی سنگی معدن طناب‌ها عمر کوتاهی داشتند و به خاطر شرایط نامناسبی که در فضای معدن وجود داشت طناب‌ها خیلی زود پوسیده می‌شدند.

 وجود همین مشکل بزرگ در معدن، ژلیوس آلبرت که در آن زمان یکی از مهندسین معدن نقره در آلمان بود به دنبال راه حلی برای حل این مشکل بود وا داشت او راه‌های متفاوتی را امتحان کرد که در نهایت به نتیجه‌ی دلخواه خود رسید وی با تاباندن چند رشته سیم به دور یک مغزی توانست سیم بکسل را اختراع کند آلبرت با این اختراع کمک شایانی به صنعت تمام دنیا کرد.

آشنایی با سیم بکسل

سیم بکسل یا به عبارتی طناب فولادی ابزار قدرتمندی می‌باشد که به دلیل داشتن مقاومت بالا، تحمل در برابر سایش و کشسانی همچنین سازگاری با انواع شرایط آب و  هوایی از آن در محیط‌های مختلفی استفاده می‌کنند. سیم بکسل‌ از سه بخش اصلی که شامل هسته، مغزی و سیم مفتولی  می‌باشد تشکیل می‌شود همین ترکیب به نظر ساده کارهای سنگین و دشواری مانند جا به جا کردن اجسام سنگین از نقطه‌ی به نقطه‌ی دیگر (بکسل کردن ماشین)، بالا بردن مصالح ساختمانی، تحمل در برابر سایش و… را انجام می‌دهد.

انواع بافت سیم بکسل

انواع بافت سیم بکسل‌ از ترکیب  شدن سیم‌ها با اندازه‌های متفاوت از همی بوجود می‌آید. سیم بکسل‌هایی که دارای تعداد زیادی رشته سیم بزرگ می‌باشد بخوبی می‌تواند در برابر هر نوع سایشی مقاومت کند اما نسبت به سیم بکسل‌هایی که دارای تعداد کمی رشته سیم بزرگ است مقاومت کمتری در برابر تحمل خستگی دارد.

در کل سیم بکسل‌ها با توجه به بافتشان به چند دسته‌ی کلی تقسم می‌شوند که در زیر به معرفی کامل آن‌ها خواهیم پرداخت.

بافت سیم بکسل تک سایز

سیم بکسل‌هایی که از رشته‌هایی با اندازه‌های یکسان به دور سیم دیگری (سیم اصلی) پیچیده شده باشند را سیم بکسل تک سایز می‌گویند.

بافت سیم بکسل seale

در بافت سیل از دو دسته سیم، که شامل سیم‌های بزرگ و سیم‌های کوچک هستند استفاده می‌شود بخاطر بالا بردن مقاومت آن در برابر سایش از سیم‌هایی که دارای سایز و اندازه‌ی بزرگتری هستند در قسمت بیرونی سیم بکسل و سیم‌هایی که دارای اندازه‌های کوچکتری هستند در قسمت درونی سیم بکسل استفاده می‌شود.

سیم بکسل سیل نسب به سایر سایم بکسل‌ها از مقاومت کمتری در برابر خستگی برخوردار است.

بافت سیم بکسل فیلر

فضای خالی که در بین سیم های فیلر وجود دارد توسط سیم‌های نازکی پر شده است همین عامل به طرز قابل توجهی مقاومت سیم بکسل را در برابر هر نوع سایش افزایش می‌دهد همچنین قابلیت انعطاف پذیری که در این نوع سیم بکسل وجود دارد در سایر سیم بکسل‌ها به چشم نمی‌خورد.

بافت سیم بکسل استاندارد

بخاطر یکسان بودن قطر سیم‌های مفتولی بافت استاندارد دارای انعطاف ‌پذیری بالایی می‌باشد.

بافت سیم بکسل وارینگتون

بافت وارینگتون یکی دیگر از انواع بافت سیم بکسل‌هایی است که در بازار وجود دارد این نوع سیم بکسل همانند سیم بکسل فیلر و استاندارد از مقاومت بالایی برخوردار است و دلیل آن بخاطر قرار گرفتن سیم‌هایی با قطرهای کوچک و بزرگ در لایه‌ی بیرونی سیم بکسل می‌باشد.

انواع سیم بکسل از نظر تاب

سیم بکسل‌ها علاوه بر بافت از نظر تابیده شدن رشته‌ها به دور کلاف نیز با هم تفاوت دارند که به شرح آن‌ها در زیر پرداخته‌ایم.

سیم بکسل با تاب یک طرفه

در این نوع سیم بکسل همانگونه که از نامش پیداست سیم‌ها و بافت ‌ها در یک طرف و در یک جهت بر هم تابیده شده‌اند.

سیم بکسل با تاب دو طرفه

تاب دو طرفه به تاب صلبی نیز معروف است که در آن  کلاف‌ها و رشته‌های سیم بکسل در جهت‌های متفاوت از همی بر هم تابیده شده‌اند.

سیم بکسل با تاب ترکیبی

تاب ترکیبی تقریبا مانند تاب دو طرفه است و رشته‌ها و تاب‌ها در جهت‌های مخالف بر هم تابیده می‌شوند با این تفاوت که کلاف‌ها به صورت یکی در میان به سمت چپ و راست به دور رشته‌ها تاب داده شده‌اند.

انواع پیج سیم بکسل

سیم بکسل‌ها از نظر پیچش به دو دسته تقسیم می‌شوند. در واقع منظور از پیچ  به قرار گرفتن رشته سیم‌های مفتولی و نحوه‌ی تابیده شدن آن‌ها در جهت‌های مختلف گفته می‌شود.

پیچ معمولی

پیچ معمولی به پیج یکنواخت نیز مشهور است در این نوع پیج اگر جهت تابیده شدن سیم‌ها به دور رشته‌ و نحوه‌ی قرار گرفتن رشته‌ها به دور یکدیگر در یک راستا نباشد ما یک سیم بکسل با پیج معلولی خواهیم داشت.

پیچ لانگ

پیج لانگ دقیقا برعکس پیچ معمولی می‌باشد اگر جهت تابیده شدن سیم‌ها و نحوه قرار گرفتن رشته‌ها به دور یکدیگر در یک راستا باشد پیج لانگ حاصل می‌شود.

این دو نوع پیچ دارای شکل‌های ظاهری متفاوت از همی می‌باشند که به سیم بکسل‌های چپ گرد و راست گرد معروف هستند. اگر لایه‌ها به صورت حرف s یعنی خلاف عقربه‌های ساعت به دور هم پیچیده شده باشند سیم بکسل چپ گرد بوجود می‌آید. اما اگر لایه‌ها به صورت حرف z یعنی جهت عقربه‌های ساعت بر هم تابیده شده باشند سیم بکسل راست گرد حاصل خواهد شد.

نتیجه گیری

 با پیداش سیم بکسل‌ یا همان طناب فولادی تحول عظیمی در تمام صنایع و معادن کل جهان پدیدار شد. متاسفانه اکثر افراد از کارایی این ابزار ارزشمند بی اطلاع هستند از این رو ما  با ارائه‌ی چند مقاله سعی کردیم به بهترین نحو ممکن این وسیله را به افراد معرفی کنیم. در طی مطالب قبلی به معرفی انواع و اقسام سیم بکسل‌ها با توجه به کاربردشان پرداختیم و آن‌ها را از جنبه‌های مختلف مورد تحلیل و برسی قرار دادیم.

 حال در این مقاله هدف ما برسی انواع بافت سیم بکسل‌ بوده است که مهم‌ترین رکن در تخصیص و تقسیم‌بندی سیم بکسل‌ها از هم محسوب می‌شود. امیدواریم توانسته باشیم رضایت شما را جلب کرده باشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه خرید سیم بکسل و آگاهی از قیمت سیم بکسل می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت با کارشناسان و متخصصان شرکت ما تماس حاصل فرمایید.

منبع

www.mg-trade.ir

 

ads2

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ads2