آشنایی با سیم بکسل پوست ماری

توسط

آشنایی با سیم بکسل پوست ماری

    خرید سیم بکسل در چهار نمونه‌ی استاندارد، سیل، وارینگتون و فیلر انجام می‌شود. هر یک از سیم بکسل‌های ذکر شده ویژگی‌های مختلفی از ضخامت، انعطاف‌پذیری و عمر دارند و برای کاربردهای متفاوتی در مشاغل گوناگون از آن‌ها استفاده می‌شود. در هنگام استفاده از سیم بکسل‌های قدیمی با کشیدن بسیار زیاد و هم‌چنین سایش در مواجه با محیط طبیعی مشکلاتی به وجود می‌آمد که برای حل این مشکل انواع دیگری از سیم بکسل‌ها همچون سیم بکسل پوست ماری را برخی از تولیدکنندگان خبره در این امر تولید کردند. این محصولات مطابق با استانداردهای تولید جهانی همانند سوپر پلاست و غیره تولید می شوند. جهت آشنایی با سیم بکسل پوست ماری ادامه مطلب را همراه ما باشید.

سیم بکسل مناسب آسانسور

     در صنعت آسانسورسازی از سیم بکسل در لیفتینگ  و جابه‌جایی کابین استفاده می‌شود. باتوجه به جرم کابین و سرعت آن‌ها ضخامت و کشش متفاوتی از سیم بکسل استفاده می‌شود. شتاب و سرعت کابین نقش مهمی داشته و فقط جرم کابین در تحمل بار ملاک قرار نمی گیرد. بیش‌ترین مصرف سیم بکسل در صنعت آسانسور، ساختاری ۸ استرندی دارد که دارای بافتی سیل گونه می‌باشد که عموما با هسته‌ی الیاف  ساخته می‌شوند. در این حالت هسته‌ی الیاف، نرمی مناسبی را برای سیم بکسل ایجاد می‌کند تا بر محور آسانسور حرکت کند.

سیم بکسل تناب

    در لیفتینگ و جابه‌جایی با تاور کرین‌ها و هم‌چنین جرثقیل اکثرا از سیم بکسل پوست ماری با ساختار‌های مختلف بهره‌ می‌برند. نحوه چرخش لایه‌های خارجی و هسته‌های این‌گونه مخالف هم  می‌باشند به طوری که در چرخش به هر طرف یکی از لایه ها باز می‌شود و دیگری فشرده می‌شود. این ساختار از سست شدن سیم بکسل پیش‌گیری می‌کند. ضرورت باز نشدن در هنگام کار با جرثقیل به دلیل امنیت است زیرا در هنگام انتقال اشیاء، هر مدل چرخشی باعث به وجود آمدن گشتاور می‌شود و تعادل را حذف می‌کند.

     دو مدل مختلف از سیم بکسل پوست ماری وجود دارد یکی ساختار با استرند بالا که ضخامت زیادی دارد و دیگری با هسته‌ی انعطاف پذیر که از هر کدام با توجه به کاربردی که دارید می‌توانید بهره ببرید.

آشنایی با سیم بکسل گالوانیزه

     در شغل کشتیرانی و مناطق مرطوب کاربرد اقسام سیم بکسل بسیار گسترش یافته‌است. در این آب و هوا معمولا فولاد دچار زنگ‌زدگی می‌شود. در این حالت اگر سیم بکسل با آب دریا که سرشار از انواع نمک‌ها می‌باشد، تماس داشته‌باشد سرعت سایش و پوسیدگی بسیار بالاتر می‌رود. برای پیش‌گیری از زنگ‌زدگی و هم‌چنین بالا رفتن عمر سیم بکسل مفتولشان را توسط زینک گالوانیزه آب‌کاری می‌کنند. آبکاری معمولا در حرارت ۶۴۰  درجه سانتیگراد انجام می‌شود که مقاومت سیم بکسل را بسیار بالا می‌برد.

سیم بکسل استیل

   قیمت سیم بکسل استیل بالاتر از سیم بکسل گالوانیزه می‌باشد چرا که مقاومت آن در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی بسیار بالاتر می‌باشد.

طناب فولادی

    رشته‌های فولادی اقسام گوناگون و کارکردهای مختلف دارند.نام طناب فولادی هم در طناب‌های پر توان و هم در طناب‌های نازک مورد استفاده در ترمز دوچرخه ها به کار برده می‌شود. این نام هم در ریسمان‌های ثابت نگهدارنده پل‌های معلق و هم در ریسمان‌های موجود در آسانسور و جرثقیل‌ها که همواره در حرکت هستند، کاربرد دارد.

   طناب فولادی به طور کلی به بخشی  از مفتول‌ها که بدنه یگانه‌ای را ایجاد می‌کنند، اطلاق می‌شود. طناب فولادی حاوی یک قسمت میانی با نام هسته است که چند سیم پیرامون آن به صورت یک در میان پیچیده می‌شود.

نیروی کششی مفتول فولادی

    مفتول موجود  در سیم بکسل پوست ماری، با توجه به قیمت سیم بکسل، با نیروهای کشسانی متفاوتی تولید می‌شوند.

مغزی طناب فولادی

     هسته‌ی ریسمان فولادی قسمت میانی طناب است که سیم‌ها پیرامون آن تابیده می‌شوند. در واقع وظیفه‌ی هسته نگهداری ریسمان‌های طناب است. ضخامت مغزی باید به طور مناسب بزرگ باشد تا در زمان باربری از تماس میان ریسمان‌ها جلوگیری کند.

مغزی فولادی

    مغزی ریسمان فولادی یا IWRC یک نوع مغزی می‌باشد که قطر آن متناسب با کاربرد خاصی که دارد، متنوع می‌باشد.

مغزی الیافی

     الیاف مصنوعی یا طبیعی نیز می‌توانند در ساختار مغزی کاربرد داشته‌باشند.

    جالب است بدانید هسته‌ی فولادی هنگامی کاربرد دارد که  نیاز به نیروی کشش و مقاومت بالا باشد در صورتی که هسته‌ الیافی انعطاف‌پذیری بالاتری دارند.

انواع تاب ریسمان های فولادی

ریسمان‌ها از لحاظ جنس تاب به دو شکل تقسیم می‌شوند:

ریسمان‌هایی با تاب معمولی

     این مدل ریسمان باز نمی‌شود و هم‌چنین گره نمی‌خورد . ریسمان معمولی در مقابل فشار و تغییر پیدا کردن مستحکم است و دیر تر از بین می‌رود .

ریسمان های با تاب لنگ

     استحکام سیم‌های با تاب لنگ در مقابل سائیده‌شدن بسیار بالا می‌باشد ولی در کار با آن‌ها لازم است احتیاط شود تا ریسمان گره نخورد و باز نشود.

     معمولا کار با ریسمان‌های با تاب معمولی راحت‌تر می‌باشد و اصولا کاربردی‌تر می‌باشند اما در مواردی که نیاز به مقاومت بالاتر است تاب لنگ برگزیده می‌شود.

ریسمان های راست گرد و چپ گرد چگونه اند

     راست گرد یا چپ گرد بودن به جهت و نوع پیچیده‌شدن سیم‌ها در ریسمان مربوط می‌باشد. معمولا از طناب‌های راست گرد استفاده می‌شود. تاب‌های راست با حرف Z و تاب‌های چپ با حرف S معلوم می‌شوند.

روغن‌کاری ریسمان‌های فولادی چگونه انجام می‌شوند

     ریسمان فولادی برای جلوگیری در مقابل پوسیدگی و آسیب میان مفتول‌ها و سیم‌ها روغن‌کاری می‌شود.   شیوه روغن‌کاری متناسب با نوع مفتول، کارکرد ریسمان و ویژگی‌های مکان مورد نظر مختلف می‌باشد.

     روغنی که در روغن‌کاری ریسمان در سیم بکسل پوست ماری کاربرد دارد نیاز است به راحتی در ریسمان وارد شود، بخش‌های درونی و بیرونی آن را نگه‌داری کند و با آب از بین نرود و در مقابل آسیب و پوسیدگی مقاوم باشد.

مناسب ترین شیوه ی انبار کردن ریسمان فولادی

     بهترین مکان انبار و ذخیره کردن ریسمان‌های موجود در سیم بکسل، مکان‌های خشک و خنک می‌باشد تا هوا به خوبی در آن وجود داشته باشد و همواره در جریان باشد.

اسلینگ چیست

     در حال حاضر معمولا تا جایی که می‌شود علاوه بر رعایت قوانین انتقال بار، از ابزارهای مکانیکی و اشیاء ماشینی در هنگام جابه‌جایی بهره می‌برند. در انتقال بار به وسیله‌ی جرثقیل‌ها و هم‌چنین بالابرها از ابزارآلات دیگری نیز استفاده می‌شود که نام آن‌ها اسلینگ می‌باشد.

تجهیزات اسلینگ

  • سیم بکسل فولادی یا سیم بکسل پوست ماری
  • زنجیر
  • تسمه مصنوعی

سخن آخر

    سیم بکسل پوست ماری یا سیم بکسل تناب ساختاری فولادی دارد و از بافت تعداد مناسبی استرند با ضخامت‌های کوچک تولید می‌شود.

     در هنگام خرید سیم بکسل با توجه به نیازی که به سیم بکسل دارید و هزینه‌ای که برای این کار قادرید پرداخت کنید حتما این کار را به شرکت‌های معتبر در این زمینه بسپارید.

شرکت بازرگانی قراچورلو با سابقه‌ای درخشان در زمینه ساخت و فروش سیم بکسل در ایران آماده‌ی خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

ads2

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ads2