آیا میدانید سیم بکسل حلقه چیست؟

توسط

آیا میدانید سیم بکسل حلقه چیست؟

سیم بکسل‌ها انواع متفاوتی دارند و کاربردهای خاصی نیز در صنعت و حتی زندگی عادی افراد دارند. سیم بکسل حلقه یکی از مهمترین سیم بکسل‌های موجود در بازار می‌باشد. این سیم بکسل به عنوان کمک رسان در صنعت لیفتینگ و بیشتر توسط جرثقیل‌ها استفاده می‌شود.  برای خالی کردن بار کشتی‌ها در بندرها، که بیشتر به صورت کانتینری هستند، از این نوع سیم بکسل استفاده می‌شود. قطعا نام بردن و مثال زدن مواردی که به این سیم بکسل نیاز دارند، غیر ممکن است، اما اگر به دنبال بهترین سیم بکسل در جابه‌جایی اجسام و یا همان لیفتینگ هستید، بهترین گزینه برای شما همین سیم بکسل می‌باشد. در ادامه با سایت… همراه باشید.

ویژگی‌های ساختاری سیم بکسل

طناب فولادی (wire rope) مانند تمام قطعات و اشیاء مکانیکی، از بهم پیوستن انواع اجزامختلف ساخته شده است. به صورت کلی سیم بکسل‌ها از اجزاء زیر ساخته شده‌اند. برای خرید سیم بکسل خوب باید با اجزاء آن بیشتر آشنا شوید.

  • مغز
  • استرند و مفتول

مغز سیم بکسل

معز سیم بکسل در واقع نقش اصلی را در استحکام کششی و ضریب شکست آن دارد. به طور خلاصه استرند‌ها و مفتول‌ها به دور مغز می‌پیچند. برای اینکه در زیر بار، سیم بکسل توانایی تحمل بار را داشته باشد، معمولا به صورت کلفت آن را می‌سازند. اما تفاوت‌هایی بین مغزهای موجود در بازار است. آن چیزی که باعث تفاوت بین مغزها می‌شود، تفاوت در جنس ساخت آن‌ها می‌باشد. اغلب مغزهای موجود از دو جنس فولادی و الیافی می‌باشند.

مغز فولادی

همانطور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، سیم بکسل حلقه نقش کلیدی در باربرداری دارد. اما آن چیزی که روشن است، بعضی مواقع‌ بارها بیش از اندازه سنگین هستند. برای اینکه سیم بکسل‌ها بتوانند این سنگینی را تحمل کنند، بهترین راه استفاده از سیم بکسل با مغز فولادی می‌باشد. درواقع مغز فولادی تحمل بالاتری نسبت به نوع الیافی دارد، که مزیت این نوع مغز به شمار می‌رود. اما بزرگترین عیب آن نداشتن انعطاف بالا است. همین موضوع سبب شده در بسیاری از کارها از مغز فولادی استفاده نشود. نام تجاری مغز فولادی IWRC نام دارد. IWRCها بعضا به تنهایی و بدون استرند و مفتول، سیم بکسل به شمار می‌روند. به این نوع سیم بکسل‌ها، سیم بکسل مستقل فولادی IWRC گفته می‌شود.

مغز الیافی

مغز الیافی که این روزها کاربرد بیشتری نسبت به تنها رقیب خود، یعنی مغز فولادی  دارد، فقط و فقط به واسطه انعطاف بالایی که دارد، می‌باشد. سیم بکسل‌هایی که مغز الیافی دارند، برای کارهای سبک و بعضاً نیمه سنگین استفاده می‌شوند. اما برای کارهای سنگین چندان مناسب نیستند. چون که استحکام کششی پایینی دارند. پس گزینه مناسبی برای سیم بکسل حلقه نیستند. نام تجاری مغز الیافی‌ها FC نام دارد.

مفتول و استرند

مفتول‌ها در واقع رشته سیم‌هایی هستند که به دور یک شاخه یا همان استرند، بافته شده‌اند. در کل اگر بخواهیم سیم بکسل را در ذهن خود شبیه سازی کنیم، یک مغز در وسط  وجود دارد. تعدادی شاخه دور آن به نام استرند وجود دارد. مفتول‌هایی هم به دور استرندها بافته شده است.که در کل همه‌ی آن‌ها به صورت جمعی، بعد از بافته شدن به یک دیگر، سیم بکسل را تولید می‌کنند.

بافت سیم بکسل‌ها چگونه است؟

سیم بکسل‌ها مانند موهای بلند انسان‌ها و طناب، نیاز به بافته شدن دارند. اما فرقی که بین مو و سیم بکسل وجود دارد، استفاده از آن در صنعت می‌باشد. برای اینکه محصولی در صنعت، فروش و کاربرد بالایی داشته باشد، باید تمامی ویژگی‌های آن نامگذاری شوند. مثلا در سیم بکسل اگر بافت از چپ به راست باشد، نام آن را Z و راست بافت می‌نامیم. اما اگر برعکس آن، یعنی از راست به چپ باشد، نام آن را S و چپ بافت می‌نامیم.

انواع بافت سیم بکسل‌ها

برای سیم بکسل حلقه از بافت صلیبی (دو طرفه) راست یا چپ بافت استفاده می‌شود. چون این بافت‌ها تحمل نیروی کششی بیشتری دارند. دراقع نباید از سیم بکسل با بافت یک طرفه برای بلند کردن استفاده کرد. اما بافت سیم بکسل‌ها تنها به این موارد ختم نمی‌شود. انواع مختلفی دارد که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

  • بافت سیل (Seale)
  • بافت وارینگتون (Warrington)
  • بافت فیلتر (Filter)
  • بافت استاندارد (Standard)

در ادامه به توضیح هر یک از بافت‌ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بافت سیل

روش بافت سیل به همراه وارینگتون، بیشترین استفاده را در صنعت را دارند.  دربافت سیل، تعداد مفتول‌هایی که دور مفتول اصلی بافته شده‌اند، مساوی هستند. از ویژگی‌های خاص این بافت، ضخیم‌تر بودن قطر مفتول‌های بیرونی نسبت به داخلی است. این ویژگی سبب شده تا سیم بکسل‌هایی با این بافت، در مقابل ساییدگی مقاومت بیشتری داشته باشند.

بافت وارینگتون

بافت وارینگتون که کاربردهای زیادی را به سیم بکسل می‌دهد، برای کارهایی که انعطاف بیشتری لازم است، مصرف می‌شوند. در این بافت و در لایه بیرونی قطر مفتول‌ها را یک در میان ضخیم و نازک می‌سازند. این نوع بافت باعث انعطاف بیشتری در سیم بکسل می‌شود. اما قدرت مقاوم بودن آن در برار ساییدگی را کم می‌کند. با وجود این تعاریف می‌توان متوجه شد که بافت سیل برای سیم بکسل حلقه بیشتر مناسب است.

بافت فیلتر

در این بافت که نسبت به بافت سیل، قدرت ساییدگی بالایی دارد و نسبت به وارینگتون، تقریبا انعطاف برابری دارد، قطرها در هر حالتی برابر هستند. بین فضاهای خالی موجود یک مفتول بسیار نازک قرار می‌دهند، که هم انعطاف و هم قدرت استحکامی و ساییدگی سیم بکسل را بالا می‌برد.

بافت استاندارد

بافت استاندارد که کاربردهای متنوعی دارد، بخش بزرگی از اعتبار خود را به برابر بودن قطر مفتول‌ها در هر استرند، مدیون است. این نوع بافت، انعطاف بالایی دارد.

نکات پایانی در مورد سیم بکسل حلقه

سیم بکسلی که در این مقاله به برسی آن پرداختیم، دیدیم که می‌تواند انواع متفاوتی از مغز و بافت داشته باشد. همانطور که می‌دانید، قیمت سیم بکسل مانند قیمت سایر اجسام به ویژگی‌ها و جنس استفاده شده در آن بستگی دارد. برای تهیه‌ی سیم بکسلی که مد نظر شما است و همچنین قیمت آن‌ها می‌توانید به سایت شرکت … مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

سیم بکسل حلقه در لیفتینگ و باربرداری کاربرد زیادی دارد. برای اینکه بهترین نوع آن را متناسب با کار خود تهیه کنید، بهتر است به جنس مغز آن که بیشترین اهمیت را دارد، توجه کنید، چون دو مغز الیافی و فولادی، کاربردهای متفاوتی دارند. همچنین به بافت سیم بکسل‌ها نیز باید بسیار توجه کنید. برای اینکه با کم و کیف سیم بکسل‌ها از جمله نوع حلقه‌ای آن آشنا شوید، از طریق راه‌های ارتباطی با شرکت… ارتباط برقرار کنید و خرید اطمینان بخشی را تجربه کنید.

ads2

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ads2