بهترین سیم بکسل آسانسوری

توسط

بهترین سیم بکسل آسانسوری کدام است؟

     یکی از موارد  ,کاربردهای مهم سیم بکسل ها، استفاده از آن‌ها در سیستم‌های آسانسوری است. انواع متعددی از سیم بکسل ها با ساختارهای گوناگون وجود دارند که هر یک در نوعی خاص، کاربرد خواهند داشت. سیم بکسل های آسانسوری نیز با توجه به کاربرد بسیار مهمی که دارند، ساختاری متناسب با عملکرد خود دارند. این نوع از سیم بکسل ها، باید قادر به تحمل وزن کابین آسانسور و جابجایی آن باشند. بنابراین در هنگام انتخاب سیم بکسل آسانسور، باید به مواردی از جمله استحکام، انعطاف‌پذیری و قدرت طناب فولادی توجه داشت.

     انواع مختلفی از سیم بکسل ها در صنایع مختلف بکار گرفته می‌شوند که یکی از آنها صنعت آسانسور سازی است. اصولا برای ساخت سیستم‌های آسانسوری، سیم بکسل نوع seale قابل استفاده خواهد بود.

     seale، نوعی خاص از بافت سیم بکسل است که به افزایش مقاومت سایشی سیم بکسل، کمک می‌کند. در این بافت مفتول‌های خارجی نسبت به مفتول‌های داخلی طناب فولادی، دارای قطر بیشتری می‌باشند. البته مفتول‌های قرارگرفته در اطراف مفتول اصلی، دارای تعدادی یکسان هستند.

مغزی سیم بکسل آسانسور

      یکی از اجزای مهم در ساختار سیم بکسل، مغزی است که می‌تواند تاثیر زیادی بر تعیین ویژگی‌های کلی سیم بکسل داشته باشد. در حقیقت جنس مغزی یا هسته مرکزی طناب فولادی، می‌تواند در تعیین ویژگی‌هایی از جمله استحکام و انعطاف‌پذیری سیم بکسل موثر باشد.

     جالب است بدانید که بیشتر از ۱۱۰ سال است که از سیم بکسل ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود. با این حال هنوز هم در سیستم‌های آسانسوری از همین وسیله استفاده می‌شود. در ابتدا تنها از مغزی فولادی در ساخت سیم بکسل ها استفاده می‌شد، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه با در نظر گرفتن نوع کاربرد سیم بکسل و ویژگی‌های آن، از متریال مختلفی به عنوان مغزی سیم بکسل استفاده می‌شود.

     به عنوان مثال سیم بکسل هایی که برای ساخت مغزی آنها از الیاف استفاده شده، دارای انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به سیم بکسل هایی با هسته مرکزی فولادی هستند.

مدت زمان استفاده مفید از سیم بکسل های آسانسور

     طول عمر مفید سیم بکسل آسانسور ممکن است تحت تاثیر عوامل متعددی قرار گیرد. یکسری از نکات ایمنی و استانداردها برای حمل، بکارگیری و همچنین نگهداری سیم بکسل های آسانسور وجود دارد که باید به درستی رعایت شوند تا طناب فولادی از عمر مفید بیشتری برخوردار بوده و کمتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار گیرد.

     پس از نصب سیم بکسل آسانسور، تست و بازبینی آن باید در دوره‌های زمانی منظم تکرار شود. چنین کاری توسط فردی متخصص و باتجربه انجام خواهد شد. به این ترتیب سرویس‌کار آسانسور با بازبینی ظاهری سیم بکسل، متوجه مشکلات آن خواهد شد. البته در برخی از موارد نیز چنین کاری با استفاده از ماشین‌هایی مخصوص انجام خواهد شد. در حقیقت برخی از آسیب‌ها و شکستگی‌های بوجود آمده در سیم بکسل، ممکن است قابل رویت نبوده و تنها با دستگاه مخصوص تشخیص داده شوند.

سیم بکسل آسانسور و اطمینان از صحت عملکرد آن

     همان‌طور که گفته شد، سیم بکسل در سیستم آسانسوری، دارای وظیفه‌ای حساس است. به این دلیل که آسانسورها با ایمنی افراد در ارتباط هستند. چنانچه سیم بکسل آسانسور بررسی و کنترل نشده و یا معایب آن به موقع شناسایی نشوند، احتمال بروز حوادث ناگوار وجود دارد. بنابراین همواره باید سلامت سیم بکسل مورد تایید متخصصین باشد. اصولا سرویس‌کار آسانسور با استفاده از تجهیزاتی خاص، قادر به کنترل وضعیت آن خواهد بود. علاوه بر این باید گفت که انجام تست‌های مربوط به اطمینان از صحت عملکرد سیم بکسل آسانسور، باید به صورت دوره‌ای و منظم تکرار شود.

سیم بکسل آسانسور و ضریب ایمنی آن

     ضریب ایمنی سیم بکسل آسانسور، دارای نسبت ۱ به ۱۱ است. در برخی از موارد نیز سیم بکسل های آسانسور دارای ضریب ایمنی ۱ به ۲۱ هستند. حداقل تعداد رشته سیم بکسل هایی که به منظور جابجایی آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرند ۴ عدد است. به این ترتیب حتی در صورتی که اشکالی در یکی از سیم بکسل ها به وجود آید، جابجایی آسانسور دچار مشکل نمی‌شود.

سیم بکسل های آسانسور چه مشخصاتی دارند؟

     اصولا در ساخت سیم بکسل های آسانسوری، از الیاف برای هسته مرکزی استفاده می‌شود. این نوع از طناب‌های فولادی، ساختاری ۸ استرندی داشته و جنس الیاف به کار رفته برای مغزی آن نیز کنف است. در برخی از موارد نیز به جای کنف از الیافی مصنوعی، مانند سیزال و پروپیلن استفاده می‌شود. دلیل استفاده از مغزی الیافی در طناب‌های فولادی مخصوص جابجایی آسانسور، ایجاد استحکام همراه با انعطاف‌پذیری مناسب است. این نوع از طناب‌های فولادی علاوه بر استحکام بالا نیازمند انعطاف‌پذیری مناسب نیز هستند.

پرکاربردترین نوع سیم بکسل آسانسور

     پرکاربردترین سیم بکسل آسانسور، سایز ۱۰ است که استفاده زیادی در صنعت آسانسور سازی دارد. البته سیم بکسل های آسانسوری، در صنایع دیگر نیز کاربردهایی دارند. تولید و عرضه این نوع از سیم بکسل‌ها در اندازه های ۸، ۱۰، ۱۱ و ۱۲ میلیمتری و به صورت گالوانیزه انجام می‌شود. اصولا در ساختار سیم بکسل‌های گالوانیزه از مفتول‌هایی با روکش گالوانیزه استفاده شده و به همین دلیل دارای مقاومت خوبی در برابر رطوبت، زنگ‌زدگی و خوردگی هستند.

روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور

     برای اینکه بافت بیرونی سیم بکسل در برابر عواملی مانند سایش محافظت شود و همچنین برای روان‌کاری آن از روغنی مخصوص استفاده می‌شود. با روغن‌کاری سطح خارجی سیم بکسل می‌توان از اکسیداسیون و زنگ‌زدگی آن جلوگیری کرد. در زمان استفاده از سیم بکسل آسانسور، بهتر است که همواره از روغن‌کاری و روان‌کاری استفاده کرد.

     ویسکوزیته، حد روانی روغن است که پایین بودن آن نشانه‌ای از روان‌تر بودن روغن سیم بکسل است. پایین بودن حد روانی روغن سیم بکسل سبب سر خوردن آن بر روی طناب فولادی شده و تمامی سطح آن را خواهد پوشاند. به این ترتیب امکان نفوذ روغن در داخل شیارهای سیم بکسل نیز وجود دارد.

صحبت پایانی

     در این مطلب در مورد سیم بکسل آسانسور و ویژگی‌های آن صحبت کردیم. استفاده از سیم بکسل ها در صنعت آسانسور سازی یکی از کاربردهای مهم طناب‌های فولادی محسوب می‌شود. سیم بکسل آسانسور باید تمامی فاکتورهای لازم برای جابجایی آسانسور را داشته و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل حتما باید در هنگام خرید این محصول دقت کافی به کار گرفته شود. البته باید توجه داشت که خرید سیم بکسل آسانسور از مراکز معتبر فروش انجام شود. اگر شما می‌خواهید بدانید که بهترین سیم بکسل آسانسوری کدام است می‌توانید با کارشناسان شرکت ما تماس گرفته و مشاوره دریافت نمایید.

منبع: mg-trade.ir

ads2

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ads2