بهترین سیم بکسل برای آسانسور

توسط

آسانسور از اجزای مختلفی تشکیل شده است که میتوان گفت سیم بکسل یکی از مهمترین و حیاتی ترین قسمت های آن به شمار می آید. سیم بکسل ها یک سری سیم های فولادی به هم تنیده شده هستند. سیم بکسل در آسانسور از یک طرف به وزنه تعادل متصل میشود و از طرف دیگر به کابین آسانسور متصل میشود در واقع سیم بکسل باعث میشود که نیروی موتور از ان به کابین انتقال یابد و باعث حرکت آن شود. امروز  قصد داریم به کاربرد و انواع سیم بکسل در صنعت آسانسور بپردازیم شما هم اگر علاقه مند به این مطلب هستید با ما در ادامه همراه ما باشید.

سیم بکسل آسانسور چیست و چه کارایی دارد؟

سیم-اسانسور انواع سیم بکسل آسانسور            1

سیم بکسل های آسانسور بسیار مهندسی شده و از فولاد یا کامپوزیت های دیگر ساخته شده اند. هم چنین آن ها اغلب سیم های مجزا  نیستند بلکه چندین رشته سیم با اندازه های مختلف هستند که به هم پیچیده شده اند. یک کابل یا سیم بکسل معمولی می تواند دارای بیش از ۱۵۰ رشته سیم باشد و دقیقاً طوری طراحی شده است که محکم و انعطاف پذیر بوده و عمر طولانی داشته باشد.

سیم بکسل ها انواع مختلفی دارند که معمولا از رشته ا به هم پیوسته تشکیل میشود و میتواند تا ۱۵۰ رشته به هم پیوسته هم تشکیل شده باشد. سیم بکسل ها میتوانند از جنس فولاد یا کامپوزیت ساخته میشوند و طراحی میشوند که انعطاف پذیری و استحکام و عمر زیادی داشته باشند. به طور کلی آسانسور ها میتوانند به دو صورت حرکت کنند در ساختمان هایی که بین دو و چهار طبقه هستند و فاصله آنها کم باشد بهتر است از حک هیدرولیکی که در زمین قرار میگیرند یا به سقف وصل میشوند استفاده کنیم این جک ها معمولا تک مرحله ای یا تلسکوپی میباشند ول اگر تعداد طبقات ما پنج یا از ان بیشتر باشد باید از سیم بکسل استفاده شود البته اگر ارتفاع طبقات از ۱۰۰ فوت بیشتر شود مجبور به استفاده از سیم بکسل هستید. البته یکی دیگر از گزینه های موجود استفاده همزمان از سیم بکسل و جک هیدرولیکی است که به ان سیم هیدرولیکی گفته میشود. در آسانسورهای کششی وزنه تعادل و کابین آسانسور به وسیله سیم بکسل به یکدیگر متصل میشوند و حرکته فلکه موتور و ترکیب ان با وزنه تعادل باعث حرکت آسانسور میشود.سیم بکسل از چندین رشته سیم تشکیل می شود که دارای یک زشته سیم مغز در وسط خود هستند این رشته سیم میتواند از کنف یا فولاد ساخته شود. اگر از جنس کنف ساخته شود دارای حالت کشسانی زیادی خواهد ولی اگر از جنس فولاد ساخته شود دارای استحکام بیشتری خواهد بود. این سیم ها معمولا وقتی به سطح مقطع آنها نگاه می شود به صورت یک مارپیچ دیده میشود.

انواع سیم بکسل آسانسور

کلا سیم بکسل اسانسور میتوانند بر اساس عامل های مختلفی در دسته های مختلفی قرار بگیرند عامل هایی مانند کاربرد و سطح مقطع و نوع بافت و جنس تشکیل دهنده از این عامل هاست

انواع سیم بکسل از لحاظ جنس مفتول به کار رفته در آن

 1.  مفتول فولادی بدون روکش: این مدل سیم بکسل برای مکان های مرطوب مناسب نمی باشند پس درموقعیت هایی  می توان از این سیم بکسل ها استفاده کرد که رطوبت هوای محیط کم باشد چون این سیم ها بدون روکش هستند و می توانند زنگ زدگی شوند.
 2.  مفتول فولادی استیل: اگر قصد دارید  برای محیطی گرم و مرطوب سیم بکسل تهیه نمایید، این نوع از سیم بکسل ها  استحکام مناسبی در مقابل گرما و زنگ زدگی دارند و قطعاً مناسب نیاز شما خواهند بود.
 3.  مفتول های فولادی گالوانیزه:  از اسم این نوع سیم بکسل ها نیز مشخص است که برای محیط هایی با درصد رطوبت  بسیار بالا طراحی و ساخته شده اند و احتمال زنگ زدگی در آنها  بسیار کم میباشد

انواع سیم بکسل از لحاظ نوع بافت و تاب آن

بافت سیم بکسل ها بر اساس جایی که در آن استفاده می شوند برای جلوگیری از باز شدگی سیم مفتول اهمیت بسیار بالایی دارند معمولا سیم لکیل ها از نوع بافت لنگ یا معمول ساخته میشوند که بافت معمولی رایج تر میباشد. در اینجا چند نمونه از بافت های رایج را برای شما بیان میکنیم:

 •  بافت استاندارد که معمولا در این بافت اندارزه رشته ها یکسان هستند دارای قطر یکسانی هستند و نعطاف سیم بکسل بالا میباشد.
 •  بافت سیل که در ان قطر رشته های خارجی بیشتر از مفتول های داخلی است این امر به این دلیل است که انعطاف سایشی سیم بکسل بیشتر باشد
 •  بافت وارینگتون دارای رشته سیم های مختلف با بافت های مختلف میباشد مقاومت بافت وارینگتون از بافت سیل بیشتر میباشد.

انواع سیم بکسل از لحاظ اندازه

اندازه های معمول سیم بکسل ها در آسانسورها به طور معمول  ۶، ۶.۵، ۸، ۱۰ و ۱۱ میلی متر میباشد.

سیم-بکسل انواع سیم بکسل آسانسور         2

سیم بکسل کششی

یکی از فاکتور های مهم در انتخاب سیم بکسل ها میزان خاصیت کشسانی ان است سیم بکسل در آسانسور از سیم بکسل برای وصل کردن وزنه تعادل و کابین به هم استفاده میشود پس به همین دلیل میزان خاصیت کشسانی ان بسیار مهم میباشد. البته قدرت کشسانی سیم بکسل میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد عواملی مانند جنس مغزی و ضخامت در ان دخیل هستند

سیم بکسل کششی با نیروی بالا

این نوع از سیم بکسل در زمانی  که قرار است اسانسور با سرعت بالا به سمت بالا حرکت بکند یا ارتفاع ساختمان بالا میباشد آسانسور تحت سایش زیادی قرار میگیرد، استفاده میشود.

ads2

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ads2