سیم بکسل برای دستگاه بدنسازی

توسط

ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شود که سیم بکسل چیست و چه کاربردی در صنعت خواهد داشت. به نوعی می توان گفت طنابی که از جنس فولاد ساخته شود سیم بکسل نام دارد.

این طناب از رشته های سیمی فلزی تشکیل شده است که از تابیدن آنها دور هسته ای فولادی سیم بکسل ساخته می شود.

برچسب روی سیم بکسل

معمولاً برچسبی بر روی سیم بکسل وجود دارد که نشان دهنده قطر آن می باشد. اما جالب است بدانید که به صورت معمول قطر سیم بکسل از رقمی که روی برچسب نوشته شده بیشتر است درحقیقت هرگز قطر سیم بکسل کمتر از رقم نوشته شده روی برچسب نخواهد بود.

مغزی سیم بکسل

قسمت اصلی سیم بکسل همان هسته مرکزی آن است دلیل اهمیت هسته مرکزی سیم بکسل این است که مشخص کننده خواص خمشی آن و همچنین میزان نیروی قابل تحمل برای سیم بکسل میباشد.

ارتباط هسته مرکزی با نوع کاربرد آن

اصولاً با توجه به این که سیم بکسل باید دارای چه ضریب ایمنی و کاربردی باشد و همچنین با توجه به سایز آن جنس مغزی سیم بکسل متفاوت خواهد بود مغزی سیم بکسل می‌تواند از پروپیلن کنف پنبه و یا فولاد ساخته شود. به طور مثال زمانی که قرار است سیم بکسل دارای انعطاف پذیری بالایی باشد جنس مغزی آن باید به گونه ای انتخاب شود که چنین انعطافی را برای سیم بکسل ایجاد کند.

و زمانی که استحکام سیم بکسل و مقاومت آن در برابر کشش و فشار مدنظر باشد مغزی سیم بکسل نیز باید دارای مقاومت بالایی در برابر فشار و کشش باشد.

بنابراین تا اینجا متوجه شدیم که به چه دلیل از مغزی سیم بکسل به عنوان جز اصلی آن صحبت می‌شود.

کاربردهای سیم بکسل

سیم بکسل کاربردهای متنوعی داشته و در همگی صنایع چه کوچک و چه بزرگ در موارد متعدد کاربرد دارد.

اصولا سیم‌بکسل دارای نقشی اساسی در لیفتینگ و همچنین جابه‌جایی کالا می‌باشد از دیگر کاربردهای سیم بکسل می توان به استفاده از آن در موارد زیر اشاره کرد:

شرکت های آسانسوری، صنایع ریلی و حمل و نقل، صنایع خودروسازی، شرکت های ساختمانی، معادن، شیلات و ماهیگیری، شرکت های حفاری، کشتی سازی، بنادر و کشتیرانی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و کارخانجات و کارگاه های کوچک و بزرگ.

سیم بکسل یا همان طناب فولادی کاربردهای متنوعی داشته و با توجه به قطری که دارند این تفاوت در کاربردها ایجاد می شود. به طور مثال از سیم بکسل های قدرتمند در معادن و در ترمز دوچرخه ها از سیم بکسل های ظریفتر استفاده خواهد شد.

استفاده از سیم بکسل در ساخت دستگاه بدنسازی

اصولاً در ساخت دستگاههای بدنسازی و ماشین آلاتی با چنین کاربردهایی از سیم بکسل های مقاومی استفاده می شود که از دوام بالاتری برخوردار هستند. این سیم بکسل ها دارای مقاومت بالایی در برابر تغییر شکل و همچنین له شدگی در اثر وارد شدن فشار زیاد میباشند. همچنین این سیم بکسل ها به راحتی باز نمیشوند و گره خوردن آنها هم به راحتی اتفاق نمی افتد.

از یک روکش پلاستیکی بر روی سیم بکسل دستگاه بدنسازی استفاده می شود. استفاده از این روکش پلاستیکی به دلیل آسیب نرسیدن به بدن در اثر تماس با سیم بکسل و همچنین از بین نرفتن پولیهای دستگاه بدنسازی است. چون جنس پولی دستگاه‌بدنسازی پلاستیکی بوده و ممکن است در تماس با سیم بکسل آسیب ببیند.

ads2

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

ads2